My Garmin Sat Nav
Καλώς ήλθατε στο My Garmin Sat Nav ‼

Πρέπει να συνδεθείτε ή να κάνετε εγγραφή γιά να έχετε πρόσβαση σε όλο το forum

Welcome to My Garmin Sat Nav !!

You must Log in or Register to gain full forum access

Μετρηση Υψομετρου για Ερασιτεχνες

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω

Default Μετρηση Υψομετρου για Ερασιτεχνες

Δημοσίευση από lneam Την / Το Σαβ 7 Ιαν 2017 - 21:33

Μετρηση Υψομετρου για Ερασιτεχνες - απο φθηνες συσκευες

Πριν απο 5 χρονια απεκτησα την πρωτη μου συσκευη πλοηγησης smartphone. Μετα απο ερευνα στην αγορα κατεληξα σε αυτη που ειχε GNNS δεκτη 2 συστηματων GPS + GLONASS. Τοτε στα PND δεν υπηρχαν αυτες οι προδιαγραφες, τουλαχιστον απ' οσο το εψαξα στην Ελλαδα, ιδιως στα 200€. Στα 8000€ κατι βρηκα (trimble R10). Συντομα διαπιστωσα κανοντας χρηση πολλων εφαρμογων πλοηγησης αλλα και utilities, να υπαρχουν 2 διαφορετικες μετρησεις υψομετρου, αναμεσα σε ολες τις εφαρμογες, στην ιδια συσκευη στο ιδιο σημειο την ιδια χρονικη στιγμη (+ - 2-3 λεπτα). Κατι τετοιο δεν το ειχα συναντησει μεσα απο την μικρη εμπειρια μου στα PND. Εκει, οι συσκευες στους περισσοτερους τρεχουν μια μονο εφαρμογη. Μπορω να πω οτι τον 1 χρονο το εψαξα, σε φορουμ ή και με Ελληνες που ειναι υπαλληλοι σε εταιρειες που εμπορευονται την πλοηγηση. Ολοι μου απαντησαν - δεν κανουν ολες οι εφαρμογες χρηση και των 2 συστηματων GNSS του δεκτη, λογικο η αποκληση στην μετρηση. Το αποδεχτηκα ...

Προσφατα η εφαρμογη GPSTest (barbeauDev) προσθεσε την δυνατοτητα Altitude (MSL), οποτε στην οθονη βλεπουμε 2 μετρησεις
- Altitude
- Altitude (MSL)
Ευτυχως, τωρα εχω την εμπειρια ψαχνωντας στο ιντερνετ, να καταλαβω χωρις την βοηθεια ειδικου, κατι που στο παρελθον δεν σταθηκα τυχερος.

Οταν μετραμε το υψομετρο, το σημειο 0 ειναι η επιφανεια της θαλασας. Σε ολη την ιστορια της ανθρωποτητας αυτος ηταν ο κανονας, με αρχη ομως το 1978 ολα αλλαξαν. Μετα το πρωτο δορυφορο πλοηγησης, καποια στιγμη μεσα απο μετρησεις του εκαναν, βρηκαν σφαλμα. Διαπιστωσαν πως δεν εναι ολοι οι ωκεανοι πραγματικα στο ιδιο επιπεδο, κατι που οφειλεται πως η Γη δεν ειναι ουτε επιπεδη ουτε στρογγυλη, αλλα και παραγοντες οπως π.χ. το λιωσιμο των παγων. Επιπλεον με το περασμα του χρονου νεες μετρησεις απο ειδικους δορυφορους, μετρανε και ενημερωνουν τις βασεις δεδομενων. Δεν ειμαι σε θεση να το αναλυσω περισσοτερο, ουτε και ο σκοπος που γραφω ειναι αυτος. Οποιος ενδιαφερεται μπορει να διαβασει για αρχη αυτα τα 2 link
- [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
- [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
--------------------
Αυτο που θελω να κανω ειναι να πληροφορησω ποια ειναι η διαφορα στις μετρησεις και οχι πως θεωρητικα αποδεικνυονται.

- Altitude
Μετρηση υψομετρου με αναφορα το επιπεδο της θαλασας (ωκεανος) που βρισκομαστε

- Altitude (MSL = mean sea level)
Μετρηση υψομετρου με αναφορα -τη μεση σταθμη της θαλασσας ενος ή περισσοτερων απο τους ωκεανους της Γης-

Το δευτερο που πρεπει ολοι να ξερουμε, ανεξαρτητα εαν εχουμε PND ή smartphone, η εφαρμογη "που τρεχει" τι απο τα 2 μετραει. Στις δικες μου μετρησεις στην Ελλαδα (Αττικη) εχω αποκλιση 35 μετρα σταθερα.

Πριν το τελος, για τους πολυ αρχαριους, οταν βρεθουν κοντα στην θαλασσα στην παραλια ή μεσα σε καποιο σκαφος και διαβασουν στην οθονη μια μικρη αρνητικη ενδειξη π.χ -12m, αυτο οφειλεται στο "σφαλμα" που προστιθεται στο σημα για πολιτικη χρηση. Η στρατιωτικες συσκευες δεν επηρεαζονται.

Έχει επεξεργασθεί από τον/την lneam στις Παρ 2 Ιουν 2017 - 18:50, 2 φορές συνολικά

lneam
Active Member
Active Member

Άντρας Ηλικία : 48
Τόπος : Πειραιας
Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 161

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Default Απ: Μετρηση Υψομετρου για Ερασιτεχνες

Δημοσίευση από lneam Την / Το Κυρ 8 Ιαν 2017 - 1:52

Οι μετρησεις εγιναν στην συσκευη Samsung S3. Ολες οι εφαρμογες ειναι μεσα απο το Playstore στις προσφατες εκδοσεις

Εφαρμογες

Sygic auraΔεν μετραει Υψος
TomTom GOΔεν μετραει Υψος
Here WeGoΔεν μετραει Υψος
NavigonΔεν μετραει Υψος
Magic EarthΔεν μετραει Υψος
MapsMEΔεν μετραει Υψος
BeOnRoadAltitude
Ginius MapsAltitude
Don't PanicAltitude
iGOAltitude
MapFactorAltitude
Locus MapAltitude
NavitelAltitude (MSL)
OsmAndAltitude (MSL)
OruxMapsAltitude (MSL)

Utilities

GPS Test (Cache.Wind)Altitude
GPS Test (barbeauDev)Altitude + Altitude (MSL)
GPS Test (Chartcross Limited)Altitude + Altitude (MSL)
AndroiTS GPS TestAltitude (MSL)
GPS EssentialsAltitude (MSL)
TopoNavigator GPS InfoAltitude (MSL)

lneam
Active Member
Active Member

Άντρας Ηλικία : 48
Τόπος : Πειραιας
Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 161

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης